جستجو...

اهمیت کف کاذب در معماری و طراحی داخلی

اهمیت کف کاذب در معماری و طراحی داخلی

امروزه کف کاذب در معماری و طراحی داخلی مورد توجه قرار گرفته  است. نیاز به استفاده از یک سیستم انعطاف پذیر که بتواند نیازهای آن فضا را برآورده کند و به اندازه ای منعطف باشد که ایده های طراحان داخلی را برآورده کند یکی از دلایل این موضوع می باشد. این سیستم بر اساس نیازهای فرد و محیط اداری طراحی و با توجه به پیشرفت تکنولوژی تغییر می کند. البته کاربری آن ساختمان هم بسیار در استفاده از کف کاذب تاثیر دارد. ولی به طور کل این محصول امروزه مورد توجه خاص معماران و طراحان داخلی می باشد.
البته توجه به کف کاذب در نقشه های اولیه ساخت یک ساختمان از هر نوعی که باشد ، بسیار مهم است. ولی در هر صورت برای ساختمانهای قدیمی  هم امکان استفاده و نصب کف کاذب با نظر و مشارکت طراح داخلی ، وجود دارد.

کف کاذب در معماری

مزایای کف کاذب در معماری

از مزایای این محصول که طراحان و معماران را مشتاق استفاده از آن کرده است، می توان به این موارد اشاره کرد:

 • انعطاف پذیری و آزادی حرکت و تغییر فضا بدون نیاز به تخریب
 • کاهش هزینه ساخت با توجه به اجرای سریع و عدم نیاز به دوباره کاری
 • کاهش زمان ساخت و اجرای کف کاذب نسبت به روش سنتی
 • 20% کاهش بار مرده ساختمان و در نتیجه هزینه ساخت استراکچر
 • کاهش مصرف انرژی
 • نگهداری آسان
 • عدم نیاز به لوله کشی یا سیم کشی عرضی و امکان ایجاد تهویه از کف
 • تامین هوای مطبوع داخل محیط اداری
 • دسترسی راحت به فضای زیر کف جهت جابجایی و تغییر تاسیسات
 • در اختیار داشتن نزدیکترین دسترسی به تاسیسات الکتریکال و مکانیکال
 • رفع مشکلات مهندسی نصب و تاسیسات و طراحی در هر مرحله از بهره برداری
 • امکان ایجاد اصلاحات و تغییرات مقتضی در کمترین زمان ممکن و کوتاه شدن زمان اتمام پروژه
 • امکان جابجایی کلیه تاسیسات به مکان دلخواه و قابلیت جمع آوری و نصب مجدد کف کاذب

چه در ساختمانهای در حال ساخت و چه در ساختمانهای بازسازی شده ، استفاده از سیستم کمک زیادی به داشتن فضایی راحت و پر کاربرد خواهد کرد. کف کاذب در معماری عمدتا برای مدیریت کابل ها و لوله های زیر کف و سیستم تهویه بکار می رود . 80% کف های کاذب فضایی خالی بین 12 تا 15 سانتیمتر ایجاد می کنند.

انعطاف پذیری و آزادی حرکت

طراحان داخلی به سیستمی نیاز دارند که انعطاف پذیر باشد و با استفاده از آن بتوانند محیطی طراحی کنند که افراد در آن احساس راحتی کرده و اگر محیط اداری باشد بیشترین راندمان کاری را داشته باشند و همزمان این سیستم قابلیت تطابق با تغییرات در طول زمان را داشته باشد.
همچنین با توجه به تغییر و جابجایی که ممکن است در فضای دارای کف کاذب مورد نیاز باشد ، و در نتیجه تجهیزات و دستگاه ها جابجا شود ، به همین دلیل استفاده از کف کاذب در معماری یک ساختمان، کاملا محسوس و ضروری است که می تواند در کاهش هزینه های ناشی از این جابجایی ها بسیار مفید باشد و بطور مثال دیگر نیازی به جابجایی پارتیشن یا کابل کشی ها و داکت های برق وجود ندارد. بطور کلی این سیستم آماده پذیرش هرگونه تغییرات برای حال و آینده می باشد.

سیستم تهویه و ایجاد هوای مطبوع

کف کاذب امکان ایجاد سیستم تهویه از زیر کف را می دهد که در این خصوص با وجود داشتن این سیستم تهویه و توزیع هوا ، نیاز به استفاده از سقف کاذب برای این منظور از بین می رود و این مسئله به این مفهوم است که در ساختمان نوسازی که از کف کاذب استفاده شود بین 5 تا 10% کاهش ارتفاع کف تا کف را داریم در مقایسه با ساختمانهایی که از سیستم توزیع و تهویه از سقف استفاده می کنند.
از دیگر مزایای کف کاذب این است که شما محیطی را در اختیار دارید که کاملا بر سیستم تهویه و دمای آن کنترل دارید و در ضمن با توجه به تخلیه هوا بصورت کامل و گردش مناسب آن ، هوای محیط بسیار مطبوع خواهد بود.

کف کاذب در معماری
کف کاذب در معماری و کاهش مصرف انرژی

با استفاده از کف کاذب در ساختمان می توان هزینه های قبوض مربوط به تهویه هوا و مصرف انرژی را تا45% کاهش داد. بسیاری از کارفرما ها نگران آکوستیک بودن کف کاذب و صدایی که فضای خالی زیر ایجاد می کند هستند. ولی باید گفت که کف های کاذب مدرن با توجه به اینکه عموما از مواد سیمانی پر می شوند ، این مشکلات را نخواهند داشت.
جایگزینی پانل در صورت نیاز و یا تعویض روکش روی آن در سیستم کف کاذب به راحتی قابل انجام است و در ضمن در هر زمان و در صورت نیازمی توان داخل پانل ها جعبه برق و یا دریچه هوا تعبیه کرد.

کاهش هزینه ها

در ساختمانهایی که از کف کاذب در معماری آن ها استفاده می کنند شاهد کاهش هزینه تجهیزات هم هستیم. بطور مشخص می توان گفت که در این ساختمانها :
1- نیاز بسیار کمتری به استفاده از عملیات داکت کاری داریم. ( داکت و انشعاب و تخلیه الکتریکی)
2- نیازی به استفاده از سقف کاذب نیست و یا در برخی مورد در فضاهای کمتری از ساختمان استفاده می شود و در نتیجه ارتفاع کمتری از ساختمان جهت تجهیزات وکابل کشی اشغال می شود.
3- با ایجاد تهویه مطبوع در کف نسبت به سیستم های تهویه مطبوع قدیمی که حتما باید در سقف کاذب استفاده می شد می توان از کابل و داده های کوتاه تر و کمتری استفاده کرد. در نتیجه استفاده از تجهیزات کمتر ، نیاز به استفاده از نیروی انسانی هم کمتر می شود و در کل زمان و هزینه بیشتری حفظ می شود.
4- هزینه های نگهداری هم کاهش خواهند داشت با توجه به اینکه دسترسی به کابل ها و داکت ها از طریق برداشتن پانل به راحتی امکان پذیر است
5- با داشتن جعبه برق و دریچه در هر قسمت از ساختمان, زمانیکه به این راحتی و سرعت بتوان از تجهیزات استفاده بهینه کرد حتما در هزینه ها و زمان صرفه جویی خواهد شد.

کف کاذب در معماری

خلاقیت

امروزه در طراحی ساختمان ها با هر کاربری که دارند، آرشیتکت ها به دنبال مواردی هستند مثل:
– راحتی عمل در طراحی
– نداشتن محدودیت های تحمیلی
– استفاده از تکنیک های جدید به جای تکنیک های خشک و از پیش تعیین شده
– آزادی بیان در طرح و ایجاد تغییرات حتی در طرح های نهایی فضا
– سهولت و سادگی اجرا و نصب متریال

آنچه طراحان انتظار دارند ، توجه به مسائل محیطی در طراحی برای ایجاد راحتی افراد حاضر در ساختمان است. در مقابل آنچه افراد از یک ساختمان و فضای داخلی انتظار دارند ، داشتن فضایی راحت و مطابق با استاندارد ها است. این امر باعث می شود تا در هنگام جابه جایی تجهیزات در آن کمترین صدمه به فضا و محیط وارد شود. این موارد از دلایل استفاده از کف کاذب در معماری می باشد.

کف کاذب در معماری

گروه کارخانجان فتح ایران که از پیشگامان تولید انواع کف کاذب با پتانسیل تولید انواع کف کاذب فولادی، آلومینیومی، چوبی، سنگ و سرامیک و شیشه ای می باشد مناسب ترین گزینه را به مشتریان خود ارایه می کند.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران