جستجو...

کف کاذب آنتی استاتیک و کاربرد آن

یکی از دلایل عمده استفاده از کف کاذب آنتی استاتیک در فضاهایی مانند اتاق برق ، اتاقهای سویچینگ مخابرات ، ،دیتا سنترها ، اتاق های سرور و حتی فضاهای اداری با حجم بالای تجهیزات کامپیوتری این است که در اینگونه فضاها ، علاوه بر نیاز به فضای زیر کف جهت عبور کابل و سیم و تجهیزات و داشتن تهویه مناسب ، تخلیه وکنترل بار الکتریکی می باشد.
آنتی استاتیک بودن این فضا و کف کاذب نصب شده در آن با استفاده از نوع روکش تعیین می شود و نوع روکش نهایی نصب شده روی کف کاذب است که این خاصیت را فراهم می کند. این نوع روکش ها با عنوان ESD هم در دنیا شناخته شده هستند و برنهای معتبر تولید کننده کفپوش از این نوع محصول در خط تولید خود دارند که عمدتا شرکت های تولید کننده کف کاذب خریدار آن هستند.
کف کاذب آنتی استاتیک
عمدتا جنس این روکش ها ، پی وی سیPVC و یا اچ پی ال HPL می باشد . روکش های پی وی سی با توجه به خاصیت آنتی استاتیک بودنشان ،هم بصورت رولی و هم بصورت تایل تولید می شوند و به هر دو صورت بر روی کف کاذب قابل استفاده هستند. البته اگرکفپوش بصورت رول بر روی کف کاذب نصب شود ، امکان دسترسی به پانل ها و در نتیجه زیر کف کاذب گرفته می شود. بنابراین اصولا روکش های آنتی استاتیک که از جنس PVC هستند ، در ابعاد پانل ها برش خورده و در کارخانه تولید کننده کف کاذب ، تحت پروسه تولید قرار گرفته و روی پانل ها چسبانده می شود. در خصوص روکش HPL هم با توجه به اینکه متریال آن خشک می باشد و باید حتما در ابعاد مورد استفاده برش داده شود ، در نتیجه مانند دیگر روکش ها در ابعاد مورد نظر و به اندازه پانل ها برش خورده و در کارخانه تولید کننده کف کاذب تحت شرایط خاص و پروسه مربوط به خود بر روی پانل ها چسبانده می شود.

کف کاذب آنتی استاتیک

روکش های آنتی استاتیک همگر تحت استانداردهای مربوط به خود از طرف تولید کننده کفپوش تست می شوند و البته در ایران هم تحت استانداردهای مربوطه قابل تست هستند.
روکش های آنتی استاتیک و یا کانداکتیو ، الکتریسیته ساکن ایجاد شده از دستگاه ها و تجهیزات را کنترل میکنند تا هم صدمه ای به افراد حاضر در محیطوارد نشود و هم برای تجهیزات امن باشد و عمر مفید آنها حفظ شود. همچنین تردد در این گونه فضاها که دارای تجهیزات زیاد و بار الکتریکی است میتواند ایجاد جرقه کند که در نتیجه منجر به آتش سوزی و یا خرابی تجهیزات شود و در نتیجه استفاده از کف کاذب آنتی استاتیک این مورد را هم کنترل می کند.
کف کاذب آنتی استاتیک می تواند از انواع مختلف کف کاذب باشد. همانطور که اشاره شد چون نوع روکش نهایی است که خاصیت آنتی استاتیک بودن را دارد ، بنابراین می توان از انواع کف کاذب آلومینیمی ، فولادی ، چوب ، سنگ و سرامیک و یا کلسیم سولفات استفاده کرد و در انتخاب روکش نهایی از انواع آنتی استاتیک ویا کانداکتیو استفاده کرد.
در طراحی فضاهایی که باید کف کاذب انتی استاتیک داشته باشد ، مهندسان طراحی ومعماری داخلی باید با مهندسان مکانیک، مهندسان برق و الکترونیک و کامپیوتر، مهندسان سازه و سایر افراد دخیل در طراحی این اتاق ها هماهنگ باشند. بیشتر این اتاق‌های از راهروهای وسیع باز یا راهروهایی با تجهیزات الکتریکی واقعی که به طور ایمن بر روی دیوارها محکم شده‌اند، برخوردار هستند. این منطقه در حالت ایده آل باید به خوبی روشن باشد تا بهترین دسترسی به کنترل‌های سیستم الکتریکی را ایجاد نماید. مکانیسم‌های مقاوم در برابر آتش نیز اغلب در اتاق‌ها قرار می‌گیرند تا حداکثر ایمنی فراهم گردد. بنابراین داشتن تهویه مناسب و چیدمان مناسب بسیار در این اتاق ها مهم است که با استفاده از کف کاذب این امر ممکن می شود. کف کاذب انتی استاتیک بطور کلی و عمده دو خصوصیت اصلی دارد که در زیر به آن اشاره شده:

کنترل بار الکتریکی

در فضاهایی مانند اتاق های برق که بار الکتریکی در فضا و بخصوص کف وجود دارد، باید راهی برای برطرف کردن آن باشد ، در غیر این صورت علاوه بر کاهش عمر دستگاه ها ، امکان ایجاد جرقه و آتش سوزی می باشد.
استفاده از کف کاذب به دلیل استراکچر و پایه های آن ، به طور اتوماتیک عملیات ارت انجام می شود و البته استفاده از روکش نهایی از نوع آنتی استاتیک و یا کانداکتیو می تواند در کنترل بار الکتریکی نقش داشته باشد.

کف کاذب آنتی استاتیک

کنترل آتش

یکی از مسائلی که این روزها بسیار مورد توجه طراحان و معماران می باشد ، کنترل آتش در ساختمان ها بخصوص ساختمان های اداری تجاری است . استفاده از کف کاذب با توجه به انواع آن از نظر متریال و همچنین باتوجه به نوع روکش نهایی مورد استفاده ، می تواند به این امر کمک کند.
در صورت بروز احتمالی آتش در ساختمان و اتاق ها ، این آتش می تواند توسط کف کاذب کنترل شود و بطور عمده کف کاذب می تواند از گسترش آتش جلوگیری کند. در صورت بروز آتش اگر گسترش آن به اتاق های مجاور کنترل شود ، زمان برای رسیدن نیروهای امداد و کنترل آتش فراهم می شود و در نتیجه خسارت های احتمالی هم کاهش خواهد داشت.
البته که استفاده از کف ککاذب آنتی استاتیک در این امر نقش مهمی دارد چون جلوگیری از ایجاد جرقه بر اثر راه رفتم یا کشیدن تجهیزات بر روی کف ، می تواند در کنترل آتش سوزی بسیار موثر باشد.

کف کاذب آنتی استاتیک

مقالات مرتبط

نظرات کاربران