جستجو...

کاربرد کف کاذب در اتاق دیتا سنتر

دیتا سنتر یا مرکز داده یکی از مراکز مهم در هر سازمان ، مرکز و یا فضای صنعتی و اداری و تجاری است که گروه عظیمی از سرورها و تجهیزات شبکه در آن وجود دارد و چون هسته اصلی اطلاعات ، نرم افزار و سخت افزار آن مرکز می باشد دارای اهمیت بسیاری است و در نتیجه ساختمان و بنای آن محیط باید به نحوی طراحی و ساخته شود که بتواند در استفاده بهینه و نگهداری اطلاعات و سخت افزار آن به درستی عمل کند.
یکی از محصولاتی که در اتاق های مراکز داده بسیار کاربرد دارد که طراحی و در نظر گرفتن آن مهم است، کف کاذب است . استفاده از کف کاذب در دیتا سنترها مزایای بسیاری دارد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره میکنیم:


چیدمان مناسب و انعطاف پذیر تجهیزات

طراح داخلی میتواند با استفاده از کف کاذب چیدمان درستی برای تجهیزات داشته باشد و حتی امکان تغییر چیدمان را هم در آینده خواهد داشت . پانل های کف کاذب فتح ایران مورد استفاده در فضای اتاق سرورممکن است برخی ساده و برخی دیگر پانچدار و یا ، دارای جای عبور کابل و یا جعبه پریز باشند ، که به همین دلیل و با توجه به امکان برداشتن و جابجایی راحت ، میتوان به آسانی در فضا تغییر چیدمان و دکور ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید: دلایل استفاده از کف کاذب

صرفه جویی در هزینه ها

استفاده از کف کاذب میتواند صرفه جویی در هزینه ها ایجاد کند . در نظر گرفتـن آن در نقشه های اولیه ساخت یک دیتا سنتر توسط طراحان و معماران ، باعث کاهش هزینه ها می شـود که البته استفاده از آن با توجه به تمامی مزایای آن در بلندمدت این امر را نشان می دهـد . این مساله در مقایسه با ساختمان هایی که کف سنتی در آنها برای دیتا سنتر اجرا شده ، کاملا قابل مشاهده است.

تهویه مناسب با استفاده از کف کاذب

وجود سرورها و تجهیزات شبکه در تعداد بالا و در کنار هم و کار کردن دائمی این تجهیزات همگی با هم باعث ایجاد گرما در محیط می شود. که البته این گرما برای تجهیزات الکترونیکی و عمر مفید آنها مشکل ساز خواهد بود و می بایست کنترل شود. در نتیجه باید از تهویه مناسب در این فضا استفاده شود.

استفاده از کف کاذب و فضای ایجاد شده در زیر آن کمک کننده است و فضای مناسبی در اختیار می دهد که با قرار دادن تجهیزات خنک کننده می تواند این مشکل را برطرف کند. برای این فضا که نیاز به خنک شدن دارد ، علاوه بر سیستم تهویه و خنک کننده زیر کف ، باید از پانل هایی استفاده شود که به گردش هوای خنک کمک کند. معمولا در بین راهروهای اتاق های سرور و دیتا سنتر ها از سیتم هایی کمک میگیرند. که به اصطلاح راهروی سرد ایجاد می کنند. در این راهرو ها و جلوی دستگاه ها می بایست از پانل های مشبک و یا دارای دریچه استفاده شود که کمک به گردش هوا داشته باشد.

جمع آوری و نظم دهی به کابل ها

وجود تجهیزات زیاد برابر است با وجود سیم و کابل های متعدد که می بایست برای نگهداری بهتر ، بصورت منظم و مشخص کنار یکدیگر قرار بگیرند . فضای خالی زیر کف کاذب امکان گذاشـتن سینی کابل را فراهـم می کند. که در نتیجه کابل ها در دسته بندی های مشخص می توانند درون سیسنی کابل جای بگیرند. در نتیجه نگهداری و بررسی آن ها آسان تر خواهد بود.
در این فضا همچنین میتوان از پانل هایی استـفاده کرد که دارای جای عبور کابل هستند و یا در نقاط لازم از پانل هایی استفاده شـود که جعبه پریز دارند و درون آنها علاوه بر پریز برق، سوکت های تلفن و یا سوکت های مورد نیاز آن فضا تعبیه شـده است.

امکان دسترسی راحت تر به تجهیزات

تجهیزات و کابل هایی که زیر کف کاذب قرار میکیرند باید به نوعی باشند که دسترسی به آنها برای پشتیبانی و تعمیرات احتمالی راحت باشد. در خصوص استفاده از کف کاذب دیتا سنتر ، به راحتی و با برداشتن پانل ها، تجهیزات زیرکف در دسترس هستند. و قطعا نسبت به استفاده از سقف کاذب این امر بسیار بسیار راحت تر می باشد. در نتیجه عیب یابی و پشتیبانی آنها هم ساده تر خواهد بود.


کنترل بار الکتریکی

در فضاهایی مانند دیتا سنتر که بار الکتریکی در فضا و بخصوص کف وجود دارد، باید راهی برای برطرف کردن آن باشـد. در غیر این صورت علاوه بر کاهش عمر دستگاه ها ، امکان ایجاد جرقه و آتش سوزی می باشـد.
استفاده از کف کاذب دیتا سنتر به دلیل استراکچر و پایه های آن ، به طور اتوماتیک عملیات ارت انجام می شود. البته استفاده از روکش نهایی از نوع آنتی استاتیک و یا کانداکتیو می تواند در کنترل بار الکتریکی نقش داشته باشد.

کنترل آتش

یکی از مسائلی که این روزها بسیار مورد توجه طراحان و معماران می باشد ، کنترل آتش در ساختمان ها بخصوص ساختمان های اداری تجاری است . استفاده از کف کاذب با توجه به انواع آن از نظر متریال و همچنین؛ باتوجه به نوع روکش نهایی مورد استفاده، می تواند به این امر کمک کند.
در صورت بروز احتمالی آتش در ساختمان و اتاق ها ، این آتش می تواند توسط کف کاذب کنترل شود. و بطور عمده کف کاذب می تواند از گسترش آتش جلوگیری کند. در صورت بروز آتش اگر گسترش آن به اتاق های مجاور کنترل شـود. زمان برای رسیـدن نیروهای امداد و کنترل آتش فراهم می شـود و در نتیجه خسارت های احتمالی هم کاهش خواهـد داشـت.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران