جستجو...

اجرای کف کاذب چوبی

اجرای کف کاذب چوبی

در واقع اجرای کف کاذب با اجرای انواع کف های دیگر مثل پارکت یا لمینیت و دیگر کفپوش ها کاملا متفاوت است. اجرای کف کاذب چوبی، یک کار تخصصی می باشد و افراد اجرا کننده و نصاب ها می بایست برای اجرای آن کاملا حرفه ای باشند.

کف کاذب انواع مختلف دارد و با متریال های گوناگونی قابل تولید هستند. یکی از انوع کف کاذب که از ابتدای تولید در کشورهای اروپایی بسیار استفاده می شد ، نوع کف کاذب چوبی می باشد. به دلیل آن که تهیه چوب عمدتا در نواحی و کشورهای اروپایی راحت تر و ارزان تر است بیشتر از آن استفاده می شود. اکنون هم این نوع کف کاذب بسیار در اروپا تولید می شود و عمدتا در پروژه های اداری از ان استفاده می شود. البته منظور از پانل چوبی هسته مرکزی پانل است.

انواع مختلف کف کاذب با توجه به نوع استراکچر و زیرسازی آنها می توانند نحوه اجراهای متفاوتی داشته باشند. البته کلیت نصب کف کاذب به یک صورت است و فقط یک سری جزنیات خاص است که می تواند در حین نصب متفاوت باشد. البته افراد نصاب می بایست برای نصب انواع کف کاذب آموزش دیده باشند. بطور نمونه به این نکته می توان اشاره کرد که برخی از انواع کف کاذب در زیرسازی دارای استرینگر می باشند و برخی دیگر بدون استرینگر هستند.

اجرای کف کاذب چوبی

نصب دقیق هر کدام از اجزا باعث استحکام کلی سیستم می شود و برعکس اگر هر کدام از اجزای این سیستم به غلط نصب شود ، در عملکرد کلی کف کاذب تاثیر منفی می گذارد. همچنین ممکن است باعث ایجاد خطر و سانحه برای افراد در حال تردد و یا تجهیزات نصبی روی کف شود. بنابراین آموزش نصاب ها قبل از شروع به کار از طرف شرکت تولید کننده و سرپرستان نصب الزامی می باشد.

مراحل اجرای کف کاذب چوبی با زیر ساز استرینگر

بطور کلی نصب انواع کف کاذب که زیر سازی آن دارای استرینگر است شامل مراحل زیر می شود:

1-نصب نبشی:

اصولا برای نصب کف کاذب در یک اتاق می بایست پیرامون اتاق نبشی کشی شود . ارتفاعی که نبشی در آن باید نصب شود با توجه به ارتفاع تمام شده کف کاذب که توسط کارفرما اعلام می شود قابل تعیین است. البته در یکسری پروژه ها به درخواست مشتری و یا نیاز پروژه ، دور اتاق به جای نبشی از پایه استفاده می شود.

2-نصب کفشک و یا لوله کفشک :

با توجه به نوع پایه کف کاذب که دارای کفشک جدا باشد و یا کفشک و لوله سرهم ، این قطعه باید بر روی زمین نصب شود. نصب کفشک اصولا با استفاده از پیچ و یا رول بولت به زمین می باشد. البته در پروژه هایی که کف آن مثلا کف کانکس باشد و امکان سوراخکاری وجود نداشته باشد ، این قطعه با چسب مخصوص خود متصل می شود.

باید توجه کنید که تمام نقطه گذاری ها و علامت ها برای نصب صحیح، از قبل انجام  و از ابزار دقیق و تراز های به روز باید در پروسه نصب استفاده شود.

3-نصب لوله :

در صورتیکه نوع پایه بصورت کفشک جدا باشد ، بعد از نصب کفشک ، لوله های مرتبط باید نصب شوند.

البته قبل از نصب لوله ها ، کارفرما می تواند امور مربوط به زیر کف را نجام دهد، مثل نصب سینی کابل ها ، زیرساخت تهویه ، کابل ریزی و کلا هر سیستم و یا تجهیزاتی که می بایست زیر کف کاذب جاگذاری شود.

4-نصب قرار (سرپایه) :

بعد از نصب لوله ها ، سر پایه ها که اصطلاحا به آنها قرار گفته می شود نصب می شوند ، نوع قرار هم با توجه به نوع پانل کف کاذب متفاوت می باشد. و نوع پانل کف کاذب چوبی هم قرار مخصوص به خود را دارد.

5-نصب استرینگر :

نوع کف کاذب چوبی به گونه ای است که در سیستم آن از استرینگر استفاده شده است ، می بایست در این مرحله استرینگر ها نصب شوند.

اجرای کف کاذب چوبی

6-نصب پانل :

پس از تکمیل استراکچر کلی و زیرسازی کف کاذب ، پانل ها به راحتی بر روی قاب استرینگر ها قرار میگیرند .

7-نصب روکش در اجرای کف کاذب چوبی :

روکش مربوطه بر روی پانل های چوبی معمولا در کارخانه و تحت پروسه خاص خود برروی پانل ها می چسبد. معمولا این نوع روکش ها می تواند از نوع PVC و HPL و یا سنگ و سرامیک باشد. البته نوعی پانل چوبی که بطور کامل و دور تا دور با پوشش ورق استیل  هم تولید می شود که نوع کپسولیت نام دارد. روکش این نوع پانل ها معمولا از نوع روکش های مگنت دار است. این روکش ها می تواند لمینیت یا موکت یا سنگ و سرامیک مگنت دار باشد که بعد از نصب کامل بر روی آن قرار میگیرد.

اجرای کف کاذب چوبی

البته موارد خاص ، مثل نصب پله ، رمپ ، پانل های پانچدار و یا دارای محفظه پریز و جای عبور کابل مواردی  هستند که توسط کارفرما از قبل تعیین و در نقشه ها مشخص می شوند و در زمان اجرای کف کاذب چوبی انجام می شوند.

و البته که جزئیات نصب کنار دیوار ، برش ها ، نصب زیر پارتیشن و یا کنار شاسی ، کنار ستون و غیره ، همه مواردی خاص هستند که باید از قبل در نقشه ها توجه کرد تا در زمان نصب به درستی اجرا شوند.

گروه کارخانجان فتح ایران که از پیشگامان تولید انواع کف کاذب با پتانسیل تولید انواع کف کاذب فولادی، آلومینیومی، چوبی، سنگ و سرامیک و شیشه ای می باشد. مناسب ترین گزینه را به مشتریان خود ارایه می کند.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران