جستجو...

دلایل استفاده از کف کاذب

دلایل زیادی برای طراحی یا بازسازی یک فضای کاری با سیستم کف کاذب وجود دارد. سیستم‌های کف کاذب که به آن ها کف دسترسی نیز گفته می‍شود سازه های مرتفعی هستند که با غلبه بر محدودیت‌های کفپوش های سنتی موجب ایجاد یک فضای کاری بسیار کارآمد، ایمن و موثر می گردد. برخی از مزایای استفاده از این سیستم ها به شرح زیر می باشد.

 1. بهینه سازی جریان هوا

در هر محیط کاری، جریان هوای مناسب برای رعایت اصول سلامتی و همچنین راحتی کارمندان ضروری است. کف کاذب دریچه دار نوعی از کف های کاذب هستند که به حفظ جریان هوا  و ثابت نگاه داشتن دما در دیتا سنترها، اتاق‍های مانیتورینگ و کلین روم‍ها کمک می کند که این عملکرد بسیار حائز اهمیت می باشد  چرا که در محیط های مذکور دما به شدت بالا می رود و به سرعت راندمان را کاهش می‍دهد  لذا کف های کاذب دریچه دار انتخاب مناسبی برای چنین فضاهایی می باشند. همچنین این مزیت را می‍توان به هر فضایی که تهویه مطبوع در زیر زمین قرار می گیرد تعمیم داد.

 1. افزایش فضای در دسترس

فضای خود را به حداکثر برسانید. کابینت‌های داده، رایانه‌ها و سیستم‌های شهری می‌توانند فضای قابل توجهی را اشغال کنند که اغلب منجر به شلوغی و فضای کمی برای راه رفتن می‌شود. تقریباً در هر صنعتی سیستم های تاسیساتی حجیم می تواند در زیر سیستم کف دسترسی قرار گیرند. این صرفه جویی در فضا نه تنها  فضای بیشتری را در اختیار کارمندان قرار می‍دهد بلکه موجب مدیریت هرینه ها نیز می گردد.

به تاسیسات و سیستم‍های پشتیبانی که به طور منظم در زیر زمین سازماندهی شده اند می‍توان به راحتی تقریباً در هر مکانی از طریق پانل‍های متحرک دسترسی داشت. این امر به از بین بردن انقباضات در کف کار و محدود کردن اختلالات در محیط کار کمک می‍کند. همچنین این ویژگی میزان آسیبی که یک کف معمولی در طی چنین فعالیت هایی متحمل شود را کاهش می‍دهد.

چرا کف کاذب

 1. امکان تغییر چیدمان فضای اداری (Open Office)

سیستم‌ کف کاذب به طراحان این امکان را می‌دهد تا به راحتی چیدمان یک فضا را  تغییر دهند بدون  آن که دسترسی به  پریزهای برق و سایر دستگاه ها کور شود همچنین آن ها را قادر می‍سازد که بدون نیاز به جابجایی سیستم‍ها  نسبت به چیدمان فضای مورد نظر اقدام کنند. صحنه تئاتر یک مثال بارز  از این نوع فضاسازی ‍های پویا هست  همچنین بسیاری از کسب و کارها برای نمایش محصولات خود در نمایشگاه و رویدادها نیازمند سیستم کف کاذب می باشد. فناوری های نوین در تولید کف کاذب این امکان را فراهم می کند تا از آن ها برای تجهیزات سنگین با هزینه کمتر استفاده کرد.

 1. ایجاد سطح کاملا هموار

سیستم قابل تنظیم کف کاذب  می توانند مشکلات مربوط به ارتفاع متغیر یا ناهموار کف را حل کند و یک سطح کف کاملاً هموار با پتانسیل بهینه سازی بیشتر ایجاد کنند. در محیط های کاری پر بار و خودکار نیز نباید از اهمیت سطح کاری کاملاً تراز غافل شد. در مواردی که ماشین آلات  باید برای مدت طولانی و با قطعات متحرک زیاد کار کنند، نیاز به یک سطح صاف  اهمیت خود را بیش از پیش نمایان می سازد چرا که هر گونه عدم تعادل یا نقص در حرکت تجهیزات می تواند به عواقب پرهزینه و فاجعه باری منجر شود. همین امر در مورد محیط های کاری که در آنها  به دقت بالایی نیاز هست نیز صدق می کند. سیستم های کف کاذب در این نوع محیط ها باید سطح تراز و پیوستگی ساختاری خود را در سرتاسر سیستم و هنگام استفاده از تجهیزات سنگین و لرزش های احتمالی حفظ کنند.

 1. بهبود بودجه و برنامه ها

نصب کف کاذب به صورت سریع و آسان صورت می‌گیرد و اغلب نیازی به ساختارهای پیچیـده و زمان‌بر ندارد. این امر باعث می‌شود که هزینه‌های ساخت و نصب و مدت زمان ساخت و نصب را به طور قابل توجهی کاهش دهد علاوه بر صرفه جویی در هزینه و زمان که در طول فرآیند نصب به تنهایی قابل درک است، سیستم های کف کاذب در نهایت از طریق همه یا بخشی از مزایای فوق ارزش خود را نمایان می کنند.  و وقتی به طور جمعی به این مزایا نگاه کنیم، متوجه افزایش کلی در بهره‌وری عملیاتی می‌شویم. این کارایی‌ها در طول عمر محصول ترکیب می‌شوند و  منجر به بهبود بودجه‌ و زمان‌بندی‌ می‌شود.

 1. تطبیق پذیری کف کاذب

این سیستم ها  فوق العاده تطبیق پذیر هستند. در برخی موارد برای مراکز داده و در برخی دیگر را برای دفاتر فروش و غیره استفاده کرد. بنابراین، هر نوع نیاز به کفپوش را که در ذهن دارید، یک نوع سیستم کف کاذب برای رفع این نیاز وجود دارد. کف ها را می توان طوری ساخت که نیازهای ظرفیت بار مورد نیاز، کابل کشی و توزیع هوا و غیره را تامین کنند. کف‌های معمولی غالباً دارای این میزان تطبیق پذیری نیستند لذا ممکن است استفاده از آنها را برای برخی از نیازهای کاربری تجاری نامناسب کند.

کف کاذب

 1. مقاومت بالا

کف کاذب با استفاده از مواد ساختمانی مانند بتن، فولاد و آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر فشار، ضربه و بارهای سنگین دارد. این ویژگی آن را برای استفاده در ساختمان‌های صنعتی و کف سالن‌ها بسیار مناسب می‌کند.

 1. انعطاف‌پذیری در طراحی

 کف کاذب قابلیت انعطاف‌پذیری و تغییر شکل چیدمان فضا را دارد. این به معنای این است که در صورت نیاز به تغییرات در طراحی یا نوسازی  ساختمان، کف کاذب به راحتی قابل تغییر و تنظیم است همچنین امکان نصی سازه پارتیشن بر روی سیستم کف کاذب امکان پذیر است.

 1. نگهداری آسان

 کف کاذب به دلیل سطح صافی که دارد، نگهداری آسانی را  بر اساس شرایط و استاندارد فراهم می‌کند. از آنجا که سطح کف کاذب صاف می باشد، نگهداری و تمیزکاری آن بسیار ساده است و به راحتی قابل شستشو می‌باشد و به طبع آن موجب کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات می شود.

 1. عایق‌بندی و عایق‌کاری

کف کاذب می‌تواند به عنوان یک لایه عایق برای ساختمان عمل کند. با توجه به نوع مواد ساختمانی در کف کاذب، این سیستم عایق حرارتی، عایق صوتی یا عایق رطوبت است. این ویژگی آن را در ساختمان‌هایی که نیاز به عایق‌بندی و عایق‌کاری دارند، مورد استفاده قرار می‌دهد.

کف کاذب

 1. طراحی زیبا و انعطاف‌پذیر

 کف کاذب به دلیل سطح صافی که دارد، طراحی زیبا و منحصر به فردی را ممکن می‌سازد. از طراحی‌های ساده تا الگوها و طرح‌های پیچیـده، کف کاذب قابلیت اعمال طراحی‌های متنوع را داراست و به ساختمان شخصیت و جذابیت خاصی می‌بخشد.

 1. حفاظت از تاسیسات الکتریکی

  حفاظت از تاسیسات الکتریکی در برابر الکتریسیته ساکن با استفاده از کفپوش های آنتی استاتیک امکان پذیر است.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران